225331

ETTORE SOTTSASS, takarmaturer, 4 st, "Mefistole", Stilnovo, Italien 1970-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Förkromad stomme med rödlackerad skärm. Två st höjd 120, två st 80 cm.

Obetydligt slitage. (4)

Barbara Radice, "Ettore Sottsass: A critical biography", New York 1993. Se sid 134.

Charlotte & Peter Fiell (red), "1000 lights", vol. 2, Taschen, 2005. Se sid 222.