203
233294
David LaChapelle
(Född 1963)

"Uma Thurman", 1997

Signerad David LaChapelle a tergo. C-print, bildyta 58 x 42 cm. Bladstorlek 60,5 x 50,5 cm. Enligt uppgift den enda bild som tagits fram ur en möjlig framtida upplaga på 10.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 801 - 11 001 EUR

Klubbat pris:
71 000 SEK
Tilläggslista

Enligt uppgift den enda bild som tagits fram ur en kommande upplaga på 10. Bilden har varit omslag till tidningen the Face, nr 6, juli 1997.

Proveniens

Inköpt på välgörenhetsauktion i USA där bilden donerats av fotografen.

Övrigt

Bilden har varit omslag till tidningen the Face, nr 6, juli 1997.

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57