Madeleine Pyk – en samling F769
23
233766

MARIO TORREGIANI, tillskriven, väggarmatur, Italien 1980-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Aluminium, blankpolerad ljusskulptur med tio geometriskt asymmetriska segment i varierande storlekar, bakom dessa 20 ljuspunkter.
Längd 190 cm, höjd 100 cm, djup 20 cm.

Denna, möjligen specialbeställda, armatur kommer enligt uppgift från en postmodernistisk inredning i Milano från 1980-talets slut, där möblemanget huvudsakligen utgjordes av Alessandro Mendinis möbler.
Mario Torregiani är ingenjör med inriktning på ljus och belysning. Han har bl.a formgivit armaturer för iGuzzinini och har ritat bordsarmaturer besläktade med denna väggarmatur.