276
237912

Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 500 - 12 200 EUR
10 900 - 12 800 USD
Klubbat pris
165 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

"Smoking nude"

Signerad Helmut Newton och daterad Beverly Hills 1991. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta 21,2 x 33 cm.

Tilläggslista

Titel: "Smoking Nude"

Proveniens

Inköpt direkt från modellen.

Med dedikation "For Debra with love and thanks".

Formgivare

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.