34
222300

ERIK HÖGLUND, hallmöbel, 3 delar, Eriksmålaglas, Eriksmåla, 1960-70-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bemålat trä, spegel, byrå samt bordslampfot i orange, rött och rosa. Alla delar brännstämplade. Byrån 73 x 35,5 cm, höjd 44,5 cm, spegeln 140 x 76 cm, lampfotens höjd 40 cm exkl lampfattning.

Normalt bruksslitage, byrån med delvis hårdare slitage. (3)

Erik Höglund ställde ut speglar från Eriksmålaglas på möbelmässan i Stockholm februari 1967.