38
226557

JONAS BOHLIN, karmstol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo 1981.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 990 - 11 200 EUR
9 490 - 11 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betong och järn. Signerad JONAS BOHLIN 38/100. Höjd 89,5 cm.

Obetydlig nagg undertill.

Jonas Bohlins examensprojekt betongstolen Concrete presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981 och erhöll "Utmärkt Svensk Form" 1983. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.