59
217206

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.

Arne jacobsen, fåtölj, "ägget", fritz hansen, danmark 1960-tal.

Svart skinnklädsel, lös dyna, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium.

Smärre slitage.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris:
27 000 SEK
Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Malmö hösten 1964.

Modellen formgiven till SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1958

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69