77
226940

FINN JUHL, stol, Bovirke, Danmark 1950-60-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
5 100 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Palisander och bok, snidad och svängd rygg.

Sitsen med slitage.

Esbiörn Hiort, "Arkitekten Finn Juhl", Arkitektens Förlag 1990, sid 50.

Modellen formgiven år 1953.