1247
230730

HÄST, lergods. Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
27 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Liggande häst i delvis i bemålat lergods. Längd ca 37 cm. Höjd 30 cm.

Lagning. Slitage.

Proveniens

Thermoluminescense dated in Studsvik 9/19 1990. Test no 90032.