1311
211777

OKÄND KONSTNÄR, fyra akvareller. "Chinesiska Junckare o Sampaner eller Fahrtyg ock Båtar hemsände med Skieppet Gustaf IIIde från Canton år 1784". Qing dynastin, Qianlong, ca 1783.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

No 8. Aap Schynn - en Sampan i hvilken de upföda anckor med små ungar; No 34. Laam keu ch'oâng Schynn - Båtar från Laam keu, ligger 15 á 16 dygns resa från Canton. No 35; Taay qwa Schynn - Båtar som fara ikring i Cantons Reviere ock sälga allahanda som ris, samsu etc. No 44. Schöuy tseu Saam pan - Cronans Barquaser som nytjas då de vid sina krigsöfningar fäckta i watnet. Bladstorlek circa 26 x 35,5 cm.

(4)

Proveniens

Professor Georg Stephens (1813-1895), Stockholm/Copenhagen.

From a set of originally 120 paintings (each individually numbered) representing different boats and Sampans from Canton and neighboring provinces, brought back with the Swedish East India Company, on the ship "Gustaf III", from Canton to Gothenburg in 1784.