157
230090

Sir Francis Seymor Haden

(England, 1818-1910)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
Sir Francis Seymor Haden
(England, 1818-1910)

SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.

15 etsningar; "A monk praying, St. Francis" (état V) (tillägg i blyerts och bläck av konstnären) 1887-, signerad med blyerts; "The Turret" (état I) 1879, signerad med blyerts; "Scotch firs" (état II) 1873-, signerad med blyerts; "The hedgerow" (état II) 1879, signerad med blyerts; "The house by the sea" (état IV) 1879-, signerad med blyerts; "The castle bridge" (état III) 1877, signerad med blyerts; "The three calves" (état III) 1882, signerad med blyerts; "Kilgaren castle" (état I) 1864, signerad med blyerts; "Stems, a study" (état III) 1859, signerad med blyerts; "Kenarth" (état II) 1864, signerad med blyerts; "The moat house" (état III) 1865-, signerad med blyerts; "Puff - dog asleep on a chair" (état IV) 1865, signerad med blyerts; "Grim Spain" (état I) 1877, ej signerad; "Challow farm" (état VII) 1877-, ej signerad; "Little Calais pier" (état II) , ej signerad.

Fåtal blad något gulnade.
"Kenarth" med liten pappersförlust på bladets nedre kant.

Schneiderman: 184, 193, 140, 190, 189, 160, 209, 60, 12, 59, 93, 97, 173, 166, 88