158
230095

Sir Francis Seymor Haden

(England, 1818-1910)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
Sir Francis Seymor Haden
(England, 1818-1910)

SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.

15 etsningar; "The cabin" (état IV) 1877, signerad med blyerts; "Newton manor" (état V) 1877-, signerad med blyerts; "Divergent paths" (état III?) 1877-, signerad med blyerts; "Cowdray castle, with cows" (état III) 1882, signerad med blyerts; "The terrace, Cintra" (état I) 1877, signerad med blyerts; "The keep" (état III) 1877-, signerad med blyerts; "Isleworth" (état II) 1864, signerad med blyerts; "Stems, a study" (état III) 1859, signerad med blyerts; "Little Calais pier" (état IV) 1865, signerad med blyerts; "Whitfield yew" (état II) 1869-, signerad med blyerts; "Near the grande chartreuse" (efter Turner), (état II) 1863, signerad med blyerts; "Shepperton" (état I) 1864, ej signerad; "Kilgaren castle" (état I) 1864, ej signerad; "Cardigan bridge" (état II) 1864, ej signerad; "Mount's bay" (état VIII) 1868-, ej signerad.

Fåtal blad något gulnade. "Isleworth": veck i nedre högra hörnet, små revor och pappersförluster. "The terrace, Cintra": mindre defekter i bladets nedre kant. "Newton manor": missfärgad.

Schneiderman: 163, 165, 151, 207, 180, 158, 76A, 12, 88, 131, 52, 74, 60, 62, 117.