175
220514

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
41 000 SEK
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

Sittande dragspelare och danspar

Grupp bestående av två figurer. Signerade Axel Petersson och daterade 1918 respektive 1919 samt stämpelsignerade. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 23-27 cm.