237
228393

VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 281 x 250,5 cm. Sannolikt Aubusson, Frankrike 1700-talets början.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Kinesiserande Verdure. Polykromt landskap med fåglar, blommor, kinesiska byggnader och vattendrag med båt. Ramliknande bordyr med blomranka och hörnornament med sköldar. Delvis fodrad.

Något slitage, smärre fläckar, kompletteringar, lagningar.