243
210530

ANTIK DAGESTAN sannolikt. 124,5 x 99 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Gul botten med polykromt spaljé- och blommönster, inskriptioner samt bönenisch. Röd huvudbård med växtdekor och djur.

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar flera knutrader.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, plansch sid 370.