6110251 bukobject
  • 6110251 thumb
  • 6072149 thumb
  • 6072207 thumb
  • 6072152 thumb
210480

244. SEMIANTIK DAGESTAN troligen.

209,5 x 93 cm.

Röd botten med polykromt spaljé- och blommönster samt inskription och datering 1339/1920-1921. Bred benvit huvudbård med stora blomrankor. Ytterbård med nejlikemönster.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar.

Följerätt
Nej
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK/649 - 865 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
7 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

1339 AH/1920-1921 AD.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund