244
210480

SEMIANTIK DAGESTAN troligen. 209,5 x 93 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
579 - 772 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Röd botten med polykromt spaljé- och blommönster samt inskription och datering 1339/1920-1921. Bred benvit huvudbård med stora blomrankor. Ytterbård med nejlikemönster.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar.

Tilläggslista

1339 AH/1920-1921 AD.