Terrakottafärgad botten med benvit medaljong, rader av polykroma blommor, fåglar och hörnornament. Mörkbrun huvudbård med blomranka.
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar flera knutrader.