Mörkblå botten med rader av polykroma blomformationer och rutformade medaljonger. Röd huvudbård med stor arabesk-, blom-, palmett- och granatäppelranka.
Ställvis slitage, fläckar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med obetydliga skador, en med smärre lagningar.