275
177625

ANTIK/SEMIANTIK LENKORAN troligen. 326 x 129,5 cm (samt 1 cm mörkblått slätvävt parti på varje kortsida).

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
785 - 872 EUR
821 - 912 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Mörkblå botten med polykroma stiliserade drakmönster, blommor och djur. Benvit huvudbård med s.k. vinglasmönster.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, några klösmärken, trampveck, smärre lagningar och skador.