277
210481

ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Mörkblå botten med polykroma botehmönster i rader, bönenisch, djur och datering 1328 /1910. Benvit huvudbård med botehranka och inskription.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, smärre lagningar, obetydlig malskada. Kortsidorna har några skador och revor.

Tilläggslista

1328 AH/1910 AD.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid 238-239.