278
233865

ANTIK MARESALI. 176,5 x 126,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Benvit botten med polykromt blom- och spaljémönster samt bönenisch och datering 1231. Rödmelerad huvudbård med växtdekor.

Något slitage och smutsig, ställvis något missfärgad, smärre lagningar, trampveck. Tre hörn skadade.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, färgplansch 237.