Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
277
210481

ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Mörkblå botten med polykroma botehmönster i rader, bönenisch, djur och datering 1328 /1910. Benvit huvudbård med botehranka och inskription.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, smärre lagningar, obetydlig malskada. Kortsidorna har några skador och revor.

Tilläggslista

1328 AH/1910 AD.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid 238-239.