284
177635

MATTA, semiantik Shirvan sannolikt. 313 x 153,5.

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
785 - 872 EUR
821 - 912 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med polykromt spaljé- och blommönster. Benvit huvudbård med växtranka. Flera smala sekundärbårder.

Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador, den turkosblå färgen påmålad. Långsidorna med trampveck varav en med skador.