Mellanblå botten med polykroma blommor, fåglar, hjortar, rovdjur med byten och palmetter med djur. Bred blåmelerad huvudbård med stor palmett- och bladranka samt molnband. Signerad i yttre sekundärbården Tehran Gholam Reza Bany Asadi. Vissa mönster knutna i silke.
Ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.