296
234132

SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 647,5 x 443 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
185 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med stora polykroma medaljonger, danserskor, blomslingor med serafer, galopperande hästar med ryttare, fenixfåglar, rovdjur med byten och fåglar. Bred brunröd huvudbård med serafer, lejon, blommor, palmetter, medaljonger och i hörnen efriter. Den yttre sekundärbården med inskription.

Smutsig, fläckar, två mindre lagade revor. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med obetydliga trampveck.

Proveniens

Rydsgårds gods, södra Skåne. Musikrummet?