316
230740

Lorens Pasch d y

(Sverige, 1733-1805)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lorens Pasch d y
(Sverige, 1733-1805)

"Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836)

Signerad Pasch pinx och daterad 1784. Duk, oval 81 x 67 cm Förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

Porträttet föreställer Eva Katarina Swedenstierna (1759-1836) gift med överläkaren och assessorn Henrik Gahn.
En mindre odaterad replik av målningen finns upptagen i förteckningen över konstnären, Sixten Strömbom, "Porträttmålaren Lorens Pasch dy, Hans liv och konst", 1915, kat nr 123. (SPA 1923:1106). Auktionens porträtt finns också registrerat på porträttarkivet.

Proveniens

Tidigare i Ingeborg Ulffs samlingar, Stockholm.