332
241043

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

Evangelisterna Matteus och Lukas

Ett par. Signerade C F v Breda pinxit och daterade 1784 respektive 1785. Duk, runda, vardera 49 x 49 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Nils Fredrik Sander, "Minne af Carl Fredrik von Breda", 1896, troligen identiska med arbeten upptagna i förteckningen, kat nr 492, sid 290. ("De fyra evangelisterna, kopia efter van Dyk").