358
234298

Nils Andersson

(Sverige, 1817-1865)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
Nils Andersson
(Sverige, 1817-1865)

Gubbe säljande fastlagsris

Duk 41,5 x 34 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i notarie Lundbergs samlingar

Konstakademien, Stockholm, 1850, kat nr 226.

Emil Hultmark, "Kungl Akademien för de fria konsterna, Utställningar 1794-1887", 1935, sid 9 under år 1850, kat nr 226. ("Gubbe säljande fastlagsris")