359
222033

August Jernberg

(Sverige, 1826-1896)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
August Jernberg
(Sverige, 1826-1896)

Dressyr

Signerad A. Jernberg. Duk 33 x 25 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i dr Ludvig Reuters samlingar, Stockholm.
Tidigare i Gösta Stenmans samlingar, Stockholm.

Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning", 1927, kat nr 15. (Utlånad av dr Ludvig Reuter, Stockholm)

Åke Daun, "August Jernberg 1876-1896. En studie i konstnärens liv och konst med särskilda hänsyn till hans målningar i folklivsgenre", 1964, (Akademisk uppsats), sid 24, nr 15. "Dressyr" (1859)

Formgivare

Efter studier i Stockholm och Paris slog han sig ner i Düsseldorf men företog flera resor till Frankrike, Holland och Sverige. Han skildrade realistiskt människorna och folklivet på de platser, där han vistades. Till skillnad från de andra düsseldorfarna var Jernberg också en skicklig landskapsmålare och hans stilleben kännetecknas av en ljus och klar kolorit.
Representerad på stora museer i Sverige.