41
213074

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
47 400 - 66 400 EUR
54 300 - 76 000 USD
Klubbat pris
420 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

Landskap med gäss, Mörbylånga

Signerad N. Kreuger och daterad Öland -85. Duk 45 x 76 cm.

Proveniens

Tidigare i herr Karl Sucksdorffs samlingar.
Privat samling.

Opponenternas utställning, Stockholm, 1885, kat nr 75.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 98.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Nils Kreuger", 17 sept 2004 - 9 jan 2005, kat nr 9.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 60 och 62, upptagen i katalogen under år 1885, som nr 84, sid 228.
Hans Henrik Brummer (red.), "Nils Kreuger", utställningskatalog, Prins Eugens Waldemarsudde, 17 sept 2004 - 9 jan 2005, avbildad i färg sid 95, upptagen i katalogen som nr 9, sid 183.