448
230810

Carl Petter Hilleström

(Sverige, 1760-1812)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Petter Hilleström
(Sverige, 1760-1812)

Landskap med herdinna och getter vid bro

Signerad Hilleström Junior och daterad 1809. Gouache och akvarell 33 x 46 cm. Samtida bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i de Cederströmska samlingarna på Krusenberg, Uppland
Bukowski Auktioner AB, auktion 306, 23-25 sep 1936, kat nr 750.