447
230246

Elias Brenner, tillskriven

(Sverige, 1647-1717)
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
3 920 - 4 360 EUR
4 110 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Brenner, tillskriven
(Sverige, 1647-1717)

Herkules val mellan Dygden och Lastbarheten

Daterad AO 1686 och otydligt 19 eller 29 juni på stenen i nedre högra hörnet. Gouache på pergament uppfäst på pannå, oval 17 x 15 cm. Förgylld och bronserad ram i empire.