490
239913

SKRIVBORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Fanerat med mahogny. Inläggningar av pärlemor och mässing. Beslag av förgylld mässing. Uppsats med rulljalusi flankerade dörrar framför hyllplan, nedtill två lådor. Skivan delvis klädd med filttyg. I kortsarg låda, samt en låda i ena långsargen. Etikettmärkt i stora lådan "D: Sehfbom Snickare och Schatoullmakare i STOCKHOLM". Längd 155, bredd 89, höjd 77, total höjd 123 cm. Nycklar medföljer.

Rulljalusiets tyg skadat.