Fanerad med jakaranda, valnöt och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "No 9 L Nordin". Signerad med pappersetikett i översta lådbotten "L: NORDIN". Längd 97, bredd 56, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
Beslagskompletteringar, lambrekängbeslag saknas, fanerlagningar.