496
226915

BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Fanerad med jakaranda och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "Nordin No 9". Byråns ovansida märkt med blyerts "Nordin No 9". Längd 98, bredd 54, höjd 83,5 cm. Nyckel medföljer.

Ställvis fanerskador, fötter maskstungna.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

416. Jim Dine, "Mr. Oxide".
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
Budhistorik
520 000

ditt bud
Aktuellt bud:
520 000 SEK