Fanerad med jakaranda och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "Nordin No 9". Byråns ovansida märkt med blyerts "Nordin No 9". Längd 98, bredd 54, höjd 83,5 cm. Nyckel medföljer.
Ställvis fanerskador, fötter maskstungna.