497
226916

BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Fanerad med jakaranda, valnöt och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "No 9 L Nordin". Signerad med pappersetikett i översta lådbotten "L: NORDIN". Längd 97, bredd 56, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.

Beslagskompletteringar, lambrekängbeslag saknas, fanerlagningar.