508
210542

BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804).

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och rot. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blomsterkorg samt på sidorna fält med lagergirlander. Signerad a tergo med påskrift "C.G.F. 1786" (syftande på sonen Carl Gustaf Foltiern, officiellt elev i faderns verkstad från 1788). Längd 92, bredd 47, höjd 84 cm.

Maskstungen, fanerskador. Lådorna låsta. Nyckel saknas.