510
237111

BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Klubbat pris
590 000 SEK

Fanerat med björk, amarant, jakaranda och buxbom. Ringhandtag och fothylsor av förgylld mässing. Rektangulär skiva med förkroppade hörn. I vardera kortsarg låda. Raka fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. På skivan inlagd blomsterbukett, omgivet av geometriskt ramverk. Sarger med inlagda kannelyrer och linjeornering. Längd 69,5, bredd 39, höjd 71,5 cm.

Fanerlagningar, fothylsor gamla men ej ursprungliga, ett ringhandtag senare.

Proveniens

Troligen beställt av friherre David von Schulzenheim (1732-1823), som bl.a. ägde Grönsöö, Uppland, 1776-90. I hans bouppteckning 1823 upptas under gästrummet innanför förmaket "ett Sybord med inlagdt träd arbete". Därefter i arv till nuvarande ägare.

Lagerquist, Marshall : Georg Haupt - Ebeniste du Roi, Uddevalla 1979, Nordiska Museets handlingar 92, jämför bord avbildat sid. 198-199, nr 66.
Ljungström, Lars, Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare, Kungl. Husgerådskammaren, Stockholm 2006, jämför bord avbildat sid 122-124, kat.nr 36 samt sid 48.

EN NYUPPTÄCKT MÖBEL AV GEORG HAUPT

Det finns sedan tidigare fem kända bord av Georg Haupt, som i likhet med auktionens bord, är dekorerade med en central blomsterbukett på skivan och som omges av ett geometriskt ramverk. Därtill är skivornas hörn förkroppade och sargerna pryds av kannelyrer och rektangulära accentuerade mittfält. Det äldsta kända bordet i denna motivkrets är signerat och daterat 1775 och är i privat ägo. Ytterliggare ett bord är i privat ägo och såldes på Bukowskis auktion 434, hösten 1985, katalognr 25. Två andra bord finns på Gripsholm i Gröna salongen (under Gustav III:s tid kallad Drottningens lektyr- och arbetsrum) och nämns första gången 1781. Det femte bordet bär Gustav III:s syster Sofia Albertinas ägarmärkning. I och med upptäckten av auktionens bord kan kretsen närbesläktade bord, som beskrivits här ovan, utökas till sex kända exemplar.