511
241354

SEKRETÄR, av Jean-Pierre Latz (ca 1691-1754). Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 400 - 26 200 EUR
18 200 - 27 400 USD
Klubbat pris

Fristående. Fanerad med fruktträ och jakaranda. Beslag av mässing. Bakom klaff fyra lådor, tre hyllplan samt fack. Inläggninghar av blomkvistar. Signerad 2 ggr undertill på vänster kant "I P LATZ". Längd 68, bredd 43, höjd 89 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar, ställvis fanerskador, något maskstungen, senare beslag.

Boutemy, André, Meubles francais anonymes du XVIIIe siècle, Bruxelles 1973, auktionens sekretär avbildad sid. 190.

Jean-Pierre Latz (ca 1691-1754) var en av Frankrikes främsta möbelskapare under rokokotiden. Han hade flera kungliga beställare, såsom Fredrik den Store av Preussen, Auguste III, kungen av Polen och hertiginnan Louise- Elisabeth av Parma (dotter till Louis XV). Latz kom ursprungligen från Tyskland men som många andra tyska berömda ebenister flyttade han till Paris (1719), där han med tiden byggde upp en stor verkstad.