532
222189

KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Förgyllt, bonserat och vitmålat. Skiva av vit marmor. Sargen med medaljong och snidade bladrankor. Sex ben. Fotkryss med urna. Längd 115,5, bredd 54, höjd 84 cm.

Senare urnhänklar, skiva med nagg.