533
221843

KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. Ritat av Louis Masreliez, utfört av Jean Baptiste Masreliez.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 140 - 7 890 EUR
6 380 - 8 200 USD
Klubbat pris
56 000 SEK

Förgyllt, bronserat och vitmålat. Skiva av vit marmor. Dekor av snidat trä och pastellage. Sarg med vinranka. Bladhölstrade ben. Märkt på sargens insida "581", med etikett "23764", samt "SOW". Längd 132,5, bredd 52, höjd 72,5 cm.

Avkortade ben, smärre dekorskador, skivan med nagg och kantlagning.

Proveniens

Josef Sachs samling.

Katalog över Josef Sachs samling av konsthantverk, av Åke Stavenow och Margareta Cramér, Stockholm 1951, pl. 116, katalognr 475 [J. S. 581].
Bengtsson, Anders, Inredningen av änkedrottning Sofia Magdalenas våning på Stockholms slott, Konstvetenskapliga inst., Stockholms universitet, Vt 1993, jämför snarlikt konsolbord avbildat sid. 44, HGK No 160 (urspr. placerat i Övre salongen), ritat av Louis Masreliez, utfört av Fredrik August Eckstein och Jean Baptiste Masreliez. Jämför även ännu ett snarlikt konsolbord (HGK No 766, urspr. i änkedrottningens paradsängkammare) av bröderna Masreliez samt Gottlieb Iwersson, avbildat sid. 29.

Ritningar av Louis Masreliez (1748-1810) till änkedrottning Sofia Magdalenas våning på Stockholms slott finns bevarade på Kungliga biblioteket, däribland en fönstervägg i hennes audienssal. Masreliez har mellan fönstren under ett spegelfält placerat ett konsolbord som har stora likheter med auktionens bord. Många gånger modifierade snickaren och bildhuggaren arkitektens förslag, men ritningen visar flera element som återfinns på auktionens bord, såsom de svarvade nedåt avsmalnade benen med skulpterade bladhölstringar, äggstavarna på benens anfanger och under skivan, en stiliserad bladranka samt hörnbladrosetter. På en annan ritning som är kolorerad till ett av änkedrottningens sällskapsrum är ett snarlikt konsolbord gulfärgat för att visa att det skulle vara förgyllt. Även delar av väggens dekor indikerar förgyllning mot en blå fond. Intressant att notera är att konsolborden sågs som en del av den fasta inredningen varför de ingick i väggdekorens plan.

Bukowskis tackar Stina Odlinder Haubo för information om bröderna Masreliez arbeten.