581
216119

SPEGEL. Troligen Burchardt Prechts verkstad (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad med dekor av bly och pastellage. Motiv av akantus och lejon med krönande blomsterkorg. Fasettslipat glas. Höjd 154 cm, bredd 77 cm.

Kompletterad. Omarbetad vid 1800-talets början. Skador.