580
223924

SPEGLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 20 000 EUR
18 500 - 20 800 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Rak form med uppsvängt genombrutet krön med dekor av akantusblad och blommor. Liknande nederdel. I ramen infällt spegelglas. Fasettslipat glas. Höjd 163, bredd 72 cm.

Dekorlagningar.

Proveniens

Tidigare Östanå, Uppland.