611
238389

LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
58 000 SEK

Förgylld mässingsstomme behängd med prismor. Genombruten veckad ljusring. Dekor av lejonmaskaroner. Höjd 110, diam 70 cm.

Omarbetad, kompletterad, lagningar.