Vårens Klassiska 562

1556 föremål
605. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
606. LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
609. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
610. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
611. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
612A. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
615. TAKARMATUR. Design Ernst Billgren 2010.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
616. AMPEL, för åtta ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
617. AMPEL, Empirestil, 1800-tal. H 130.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
621. KANDELABRAR, ett par. Empirestil, omkr 1900.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
625. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
626. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
629. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
634. GOLVUR, av Daniel Quare. London omkring 1710. Queen Anne.
Klubbat pris
460 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
635. GOLVUR, av John Ellicott (1706-1772). London, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
636. GOLVUR, av Markwick and Markham, London 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
637. GOLVUR. England, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
638. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
639. GOLVUR, av Olof Tidblad. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
640. VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
642. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
644. BORDSUR, av Jacobeus Markwick. England, tidigt 1700-tal. Queen Anne.
Klubbat pris
420 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
645. BORDSUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
646. BORDSUR, av David Lestourgeon. London, tidigt 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
648. BORDSUR, av Elias Weckherlin. Tyskland, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
649. BORDSUR, av Wolffgand Günter. Gedau, 1600-talets slut.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
652. BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
653. LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
656. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
659. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. "Au Sauvage, L'Amerique".
Klubbat pris
225 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
660. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
661. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
662. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
663. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
664. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.  Louis XVI.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
665. BORDSPENDYL, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
667. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
668. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
669. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
670. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
671. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
673. BORDSPENDYL, av Anders Hjerpe. Empire, 1820-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
674. GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
675. BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
676. BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
677. RESEUR, av Jacob Gierkie, daterat 1647. Barock.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
678. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600-talets slut. Barock.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
680. VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
681. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
682. BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
684. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
687. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
689. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
690. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
693. SALTKAR, fyra stycken, av Johan Malmstedt, Göteborg 1820. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. SALTKAR, ett par, porfyr, sengustavianska   Älvdalen, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
695. BORDSPLATEAU. Sverige, 1800-talets första del. Empire.
Klubbat pris
63 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
696. BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
698. BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
701. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-tal. Louis XV, Caffieris art.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
704. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. SPANJOLETTER, fyra stycken. 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
707. FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
708. TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK