676
239461

BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.

Urverk signerat "Elias Kreidtmaier inn Fridberg" (Elias Kreitmayr I född 1639, Friedberg, stad nära Augsburg). Med timmar, minuter, datum, stjärntecken och månfas på fyra rikt dekorerade tavlor. Verket har spindelgång och snäcka för utjämning av fjädertrycket och är ej omvandlat till pendelgång. Urverket 24x11 cm. Urhusets höjd 34 cm.

Fodralet senare.

Proveniens

Bengt Fredins samling.