675
239467

BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med sköldpadd, beslag av förgylld brons. Siffror av emalj. Urverket märkt "Gaudron A Paris" (flertal urmakare med detta namn i Paris omkring år 1700). Höjd 53, längd 33 cm.

Skador, lagningar, slitage.

Proveniens

Bengt Fredins samling.