674
239245

GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
76 000 SEK

Blåmålat foder med kinesiserande bronserad landskapsdekor. Urtavla märkt "Markwick London" (far och son James M. verksamma i London 1666-1730). Med datumvisare. Höjd 283 cm. Pendel, vev och två lod medföljer.

Slitage.

Proveniens

Bengt Fredins samling.

Bengt Fredin (1934-2011) var tandläkare, poet och debattör med ett brinnande intresse för konst, klockor och teknikhistoria. Med renässansmänniskans bredd intresserade han sig också för vetenskap, religion och filosofi och var en hängiven samlare av konst och antikviteter.