673
239222

BORDSPENDYL, av Anders Hjerpe. Empire, 1820-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Delvis vitemaljerad urtavla märkt "a: Hjerpe Stockholm" (Anders H. urmakare i Stockholm 1818, död 1830). Fyra kvinnofigurer med palm- och lagerkvistar uppbärande urhus. Längd 25, höjd 29,5 cm. Pendel, nyckel, träsockel och glashuv medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Ej funktionstestad.